Prečo cestovať na Egejskú riviéru? Efez

Chcete zažiť neopakovateľnú atmosféru údajne najzachovalejšieho antického mesta na svete, nechať sa očariť nevšednou krásou jedného zo 7 divov sveta, či vychutnať si rozprávkové výhľady a nádherné pláže s tyrkysovo priezračným morom, obklopené množstvom zelene?

Aj toto sú dôvody, prečo v rámci dovolenky v Turecku určite nevynechať Egejskú riviéru, ukrývajúcu svoj klenot, preslávené mesto Efez! Tu si na svoje prídu všetci tí, ktorých lákajú nielen nádherné scenérie, ale aj chuť spoznávať dávne civilizácie...
 

Chrám v Efeze

Vedeli ste, že? Tajomstvá Efezu

Vedeli ste, že Efez v minulosti patril medzi najvýznamnejšie mestá Rímskej ríše? Práve ruiny v tomto čarokrásnom mieste sú pamiatkou na jej zlatú éru. Domáci obyvatelia sa tiež s hrdosťou môžu pýšiť tým, že ich rodné mesto sa stalo najlepšie zachovalým antickým mestom na svete!

Prvé ľudské obydlia tu stáli v 1. tisícročí p.n.l. Už bohyňu Artemis očarili krásy Efezu, mesto jej bolo zasvätené a o tom svedčí i chrám, nesúci jej meno. Zaujímavosťou je, že tento nádherne zdobený chrám sa staval 120 rokov. Nebol prvým svätostánkom v danom meste, ale bol jedným z najveľkolepejších.

Hlavnými stavebnými materiálmi boli vápenec a mramor. Základnú stavbu podopieralo cca 120 stĺpov v iónskom slohu. Chrám bol vysoký približne 20 metrov. Bol dokonca vyšší než slávny Parthenon v Aténach. Po jeho dokončení ho umelci krásne vyzdobili. Socha samotnej Artemis stála uprostred. Chrám slúžil aj ako inštitúcia, pripomínajúca dnešnú banku, ktorá bola spravovaná kňazom a ľudia sa tam ukrývali pred prenasledovaním.

Ak sem zavítate, pozostatky chrámu si rozhodne nenechajte ujsť, nie nadarmo totiž patrí medzi 7 divov sveta. Škoda len, že sa dodnes nezachoval v pôvodnej podobe. Príčinou tohto nešťastia bol požiar v roku 356 pred naším letopočtom.
 

Pozostatky divadla
 

Keď sa rozhodnete spoznať čarokrásne mesto Efez o čosi dôkladnejšie, zapôsobí na vás aj množstvo iných kultúrnych pamiatok a skvostov. Navštíviť môžete napríklad Rímske kúpele, Hadriánov chrám, Trajánovu fontánu, ako aj jednu z najúžasnejších knižníc rímskej doby, ktorú ovplyvnil rímsky senátor Tiberius Julius Celsus Polemaeanus, alebo antické divadlo s kapacitou 25 000 ľudí. Tento amfiteáter sa nepreslávil iba divadelnými hrami, ale konali sa tu aj gladiátorské zápasy.

Mesto Efez je po Istanbule druhým najnavštevovanejším tureckým mestom a spolu s celým okolím prekrásnej Egejskej riviéry dnes patrí medzi vyhľadávané turistické atrakcie.
 

Pozostatky knižnice v Efeze

 

Chcete toho vidieť na vašej dovolenke pri Egejskom mori čo najviac, no potrebujete poradiť, ako spojiť oddych s aktívnym objavovaním starobylého antického sveta? Napíšte nám a my vám pomôžeme s výberom. Zavolajte nám alebo využite náš chat.


P.S.: Sme v pravom dolnom rohu vašej obrazovky.