Letoviská na Kefalónii

Máme pre vás pripravený nádherný ostrov Kefalónia plný prekvapení. 

Kefalónia, Keffalénie alebo Caphalonia – to všetko sú názvy najväčšieho ostrova Iónskeho mora a jeho meno v preklade znamená „hlava“ (kefali), čo môže naznačovať tiež jeho prioritné postavenie medzi ostatnými Iónskymi ostrovmi už v dávnej minulosti.

Iná verzia s názvom ostrova sa vzťahuje k mýtickému hrdinovi a kráľovi Kefalovi alebo k rodnej zemi starovekých obyvateľov nazývaných Kefaliniania. Nech je tomu tak či onak, Kefalónia je ostrov plný kontrastov a prekvapení. Mierumilovné pláže a zátoky strieda drsné pobrežie ostro vyrezané rovno do mora. Inde je zas pohorie Ainos pokryté unikátnymi červenými smrekmi, ktoré poskytujú tieň a to všetko vytvára jedinečnú rôznorodosť ostrovnej krajiny.

Kefalónia je rozprávkový ostrov s dračími jaskyňami, ktoré obývali Nymfy, opustenými hradmi, pod zemou miznúcou vodou a znovu sa objavujúcou na druhom konci ostrova. Nájdete tu divoké v horách voľne žijúce kone, môže sa Vám pošťastiť a uvidíte morskú korytnačku Caretta caretta alebo stredomorského tuleňa Monachus monachus žijúceho v jaskyniach na severnom pobreží. Môžete sa tu stretnúť s ešte podivnejšími tvormi, napr. s posvätnými hadmi s čiernym krížikom na hlave, ktorých obyvatelia uctievajú ako ochrancov ostrova. Môžete tu vidieť aj kozy so zlatými či striebornými zubami.

Cesta na Kefalóniu je príležitosť byť na výlete do snov, do kúzelného vzdialeného sveta. Cesta, ktorá podnecuje vzrušenie romantikom a prebúdza zmysly snílkov. Učarovala aj jednému z najväčších romantikov, ktorým bol básnik George Gordon Byron.


Letovisko Laassi

Malý výbežok severne od hlavného mesta Argostoli je turisticky najviac rozvinutý. Neďaleko je Katavothres – miesto jedného z geologických divov ostrova, prírodného fenoménu. Letovisko ponúka krásne kúpanie na vyhlásených plážach Makri a Plati Yialos a ďalších menších plážach, ktoré sú plne vybavené pre turistov. Hlavná turistická trieda poskytuje mnoho možností k nakupovaniu, zábave a dobrému jedlu. Do blízkeho hlavného mesta je veľmi jednoduché a rýchle spojenie.

Letovisko Skala

Atraktívne prímorské stredisko postavené po zemetrasení v roku 1953. Pozdĺž celej Skaly sa tiahne dlhá piesočnatá pláž, v blízkosti sú početné malé zátoky. Z pobrežia je možné vidieť Zakynthos alebo záliv Patras. Skala je obklopená borovými hájmi, bungenvíliami a nádherne voňajúcimi jazmínmi,  ktoré ju oddeľujú od pláže. Neďaleko dedinky sú pozostatky rímskej vily s dobre zachovanou mozaikou z 3.st., ďalšou pamiatkou po Rimanoch je pravdepodobne Apolónov chrám, asi 2 km od Skaly.

V lete je Skala veľmi živým kosmopolitným centrom zábavy a vodných radovánok.

 

Letovisko Poros

Malebná dedinka s prístavom, nad ktorým sa vypína hora Altros. Pobrežie sa tu zdá byť nekonečné. Poros láka úsekom najmenej 2km dlhých pláží a malých zátok. Má jedno z najobdivovanejších prostredí, čo sa týka prírodnej krásy, hustej a rozmanitej vegetácie, zalesnených úpätí kopcov, vodných bystrín, či opustených veterných mlynov.

Okolie Porosu je najzelenšia oblasť ostrova. Poros ponúka ubytovanie v menších penziónoch a vilách apartmánového typu. Nájdete tu všetko potrebné – obchody, taverny, kaviarne. Na hore Atru sa nachádza najstarší kláštor ostrova a z jeho bašty je nádherný výhľad na východ slnka.

 

Letovisko Sami - Karavomilos

Dôležité malé mesto, jedno z najdôležitejších ostrovných stredísk. Nachádza sa v zálive na severovýchode ostrova, kde je aj významný biotop s bohatým výskytom rýb. Vďaka priaznivým teplotám je perfektným útočiskom morských korytnačiek a stredomorských tuleňov. Okrem toho je Sami moderným prázdninovým letoviskom a vstupnou bránou na Kefalóniu.

V blízkom okolí sa nachádza obdivovaná pláž Antisamos, či prírodné jaskyne, z ktorých najimpozantnejšia je jazerná jaskyňa Melissani. Ďalšie pozoruhodnosti neďaleko Sami je askyňa Drogarati so vzácnymi stalaktitmi a stalagmitmi.